Windows 10’da Xbox Game Bar Nasıl Kaldırılır?

0 17

Xbox, Sony PlayStation’nın artan pazardaki varlığına bir alternatif olarak piyasaya sürüldü. Yaklaşık 19 yıl önce, Kasım 2001’de piyasaya sürülen konsolun daha iyi yerlere gelmesi adına Microsoft birçok adım attı.

Microsoft, hizmetlerinin ara bağlantısını daha da iyi hale getirmek için Mayıs 2019 güncellemesine Xbox Game Bar’ı kullanıma sundu.

Ancak bu araç, Xbox’a sahip olmayanlar veya ekran görüntüsü alan kullanıcılar için sıkıntı haline geldi. Bunun dışında, Xbox hizmetleri her zaman arka planda çalışır ve bu, düşük kaliteli bilgisayarlarda ciddi performans sorunlarına neden olabilir.

Bu makalede, bu aracı devre dışı bırakma ve kaldrıma yöntemlerine gelmeden önce Xbox Game Bar’ın özelliklerini ve önemini ele alacağız.

Xbox Game Bar nedir?Microsoft, Xbox oyun hizmetlerinin yanı sıra kısa süre önce Windows + G kullanılarak erişilebilen bir görev yöneticisi ekledi . Sistem istatistiklerini kontrol ederken modern oyun, ekran görüntüleri ve oyun kaydı gereksinimlerini karşılar.

Her Windows kullanıcısının oyun oynayabileceği yüksek özellikli bir oyun bilgisayarı olmadığı için bu araç ihtiyacını karşılamayacaktır.

Bu nedenle, arka planda çalışmaya devam eden Xbox uygulamalarının zorunlu hizmetleri herkes tarafından hoş karşılanmaz. Son zamanlarda Microsoft, Xbox Game Bar’daki kaldırma düğmesini devre dışı bırakarak kullanıcıları hizmetleri kullanmadan daha düşük işlem kapasitesine dayanmaya zorladı.

Peki Xbox Game Bar’ı nasıl kaldırırsınız? Adımları kapsamlı bir şekilde ele aldık.

Xbox Game Bar Nasıl Devre Dışı Bırakılır?Görev yöneticisi tarafından onaylandığı gibi, bu araç PC’nizden% 2’ye kadar işlem ve% 5 RAM tüketir. Bu, aksi takdirde temel uygulamalar ve hizmetler için kullanılabilirdi.

Bu, 8 veya 16 GB RAM’e sahip cihazlarda bir sorun olmasa da, Windows 10’da çalışan eski cihazları oldukça zorlayacaktır.


Xbox Game Bar’ı devre dışı bırakma adımları –

 • Tıklayın Başlat düğmesini basıp Ayarlar simgesine .
 • Değişiklik yapmak için Oyun seçeneğini seçin .
 • Oyun Bar ayarları sayfasında, açılır kapatmak Oyun Çubuğu kullanılarak Tutanak oyun klipler, ekran görüntüleri ve yayın.
 • İşaretini kaldırın seçeneği belirterek, ‘ bir denetleyici üzerinde Xbox düğmesini kullanarak Açık Oyun çubuğu ‘.

Tüm değişiklikler otomatik olarak kaydedilir. Bu işlem uygulamayı devre dışı bırakır ve Windows + G tuşuna basıldığında Oyun çubuğu görünmez.

Ancak, Başlat menüsünden Oyun çubuğunu görmeye devam edeceksiniz ve Başlat menüsünden Xbox Oyun Çubuğuna basmak bu aracı ve arka planda işlemeyi yeniden başlatacaktır.

Windows PowerShell’i kullanarak Xbox Game Bar’ı KaldırmaMicrosoft PowerShell’i duymamış veya kullanmamış olanlar için, Microsoft tarafından tasarlanmış bir otomasyon ve yapılandırma işleme çerçevesidir.

Bu araç, Windows 10’da Xbox Game Bar’ı kaldırmak için de kullanılabilir, ancak kaldırma işlemini tamamlamak için yönetici hesabından oturum açmanız gerekir.

Başlat menüsünden Xbox Oyun çubuğunu kaldırma işlemini tamamlamak için aşağıdaki adımları izleyin –

 • Basın Windows tuşu ve seçmek “ Microsoft Windows PowerShell ” (Yönetici)
 • Windows PowerShell komut çubuğu açılacaktır
 • Get-AppxPackage Microsoft.XboxGamingOverlay | Remove-AppxPackage kodunu girin 
 • Enter tuşuna basın ve kodun çalışması için birkaç saniye bekleyin . Tamamlandığında, kodun ardından uygulanan etiket gelecektir
 • PowerShell’i kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın , Başlat menüsündeki Xbox Game Bar simgesi kaybolacak!

Xbox Game Bar nasıl yeniden kurulur?

 • Başlat menüsünden Microsoft Store’a giriş yapın
 • Arama çubuğuna Xbox Game Bar yazın
 • Aç diyin
 • Tamamlandığında bilgisayarı yeniden başlatın

Sıkça Sorulan Sorular

Microsoft neden Xbox Oyun çubuğundaki kaldırma düğmesini neden pasifleştirdi?

Ana sahibi Microsoft, Xbox Game Bar’ı bir özellik olarak sunmak yerine, bu aracı Windows 10 güncellemesine dahil etti , bu da onun bilgisayar sistemine yüklenmesini engelliyor. Microsoft, artık Windows 10 ile birlikte sunulan birbirine bağlı bazı Xbox hizmetleri nedeniyle kaldırma düğmesini devre dışı bıraktı. 

Xbox Game bar’ı kaldırabilir miyim?

Teorik olarak Microsoft, Xbox Game Bar’ı kullanıcılar tarafından kaldırılmaktan caydırır. Yönetici yazılımı, bu tür yerleşik yazılım ve araçları kaldırmak için erişim elde etmek için kullanılabilir. Üçüncü taraf yazılımları kullanarak bu tür araçları kaldırma olasılığına rağmen, görev otomasyonu ve yapılandırma yönetimi aracı PowerShell’i kullanarak aynısını doping yapmayı tercih etmelisiniz.

Xbox Oyun çubuğunu tutmalı mıyım?

Yeterince güçlü bir kişisel bilgisayarınız varsa, bu aracı saklamanın hiçbir zararı yoktur. Üçüncü taraf hizmetlerine bağlı kalmadan size tek bir basın ekran görüntüsü, video kayıtları, sistem istatistikleri sunar. Bu araç Microsoft tarafından sunulmaktadır, bu nedenle çevrimiçi veri depolamayla bile kullanmak güvenlidir. Bu hizmeti arka planda çalıştırmanın bir sakıncası yoksa, kaldırmanız için bir neden yoktur. Başka hiçbir şey işe yaramadığında ekran görüntüleri ve ekran videoları çekerken kullanışlı olabilir!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google