Tüm Zamanların En İyi 15 Şehir Kurma Oyunları

0 12

Oyun dünyasında geçmişe doğru baktığımızda şehir kurma oyununun ilk olarak 1969 yılında The Sumer Game’in oyunları ile çıkış yaptı. Bir oyun dehası olan ve aynı zamanda The Sims serisinin altında imzası bulunan Will Wright’ın önderliğinde oyun dünyasının en sevilen oyunlarından biri haine geldi. Bazı oyunlarda oyuncuları geçmişe götürüp daha ilkel problemlerle yüzleştirirken, bazıları da geleceğe götürüp insanoğlunun henüz karşılaşmadığı sorunlarla boğuşmaya zorlamaktadır. 

15- Cities XL 


Cities XL bir şehir kurma simülasyonu oyunu yapımcısı City Life’ında yaratıcı Monte Cristo’dur. 2009 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması beklenirken değişiklikler nedeni ile 8 Ekim 2009 yılında PC platformu için yayınlandı. Tek oyunculu ve çok oyunculu modu bulunan şehir similasyon oyunu aslında basit bir şehir kurma oyunu gibi görünüyor fakat, çevrimiçi modu oyunun zorluğunu ve eğlencesini bir nebzede olsa arttırmaktadır. 

Cities XL,  oyuncuların kalıcı bir gezegende birbirleriyle etkileşim kurmasına da izin veriyor. Her şehir bir oyuncuya aittir ve her oyuncu diğerleriyle ticaret bile yapabilir, oyunseverler temelde simüle edilmiş bir dünyayı yönetmektedir. Ancak ne yazık ki çok oyunculu mod oyun piyasaya çıktıktan birkaç ay sonra birçok hata yüzünden devre dışı bırakılarak oyuncular yalnızca tek oyunculu modda oynamak sorunda kaldı. Öyle olsa bile, zamanında çok önemliydi  ve   SimCity   ve  Cities: Skylines’in  3D şehir kurma formülünü geliştirmesinden önce o zamanlar en iyi bilinen şehir kurma oyunlarından biriydi.

14- SimCity


Kendi kentimizi bilgisayar ortamında kurmamızı ve yönetmemizi sağlayan bir strateji-simulasyon oyunu olan SimCity,  Electronic Arts, Maxis ve Will Wright şirketleri tarafından geliştirildi. İlk üç versiyonu Maxis, SimCity 4 ise Electronic Arts tarafından hazırlanıp piyasa sürülmüştür. SimCity 1989’den bu yana strateji türü oyun severlerin büyük oranda ilgi kapsamındaydı. Serinin ilk girişi neredeyse 30 yıl öncesine dayanıyor . Esasen tüm şehir kurma oyunlarının büyükbabasıdır ve birçok oyunun gelmesinin önünü açmıştır. 

13- Valhalla Hills


2 Aralık 2015 tarihinde Funatics Software GmbH ve Funatics Software tarafından geliştirilen Valhala Hills, PlayStation 4 ve PC platformları için geliştirildi aynı zamanda Daedalic Entertainment tarafından yayınlandı. Hayattaki en büyük hedefiniz bir İskandinav Tanrısı ile iyilik kazanmak ve Valhalla’daki yerini kazanmaksa, sizin için en iyi oyunun bu oyun olduğunu söyleyebiliriz. 

Renkli, karikatürize sanat tarzı çekici ve savaşa diğer bazı oyunlarımızdan daha az odaklanılıyor. Yerel Cüce nüfusu ile kaynaklar için savaşmanız gerekecek ve mücadele etmeniz gereken bazı canavarlar var, ancak çoğunlukla İskandinav imparatorluğunuzu genişletmeye odaklanabilirsiniz.

12- Urban Empire (Kentsel İmparatorluk)


Urban Empire , biraz farklı bir yaklaşım benimseyen bir şehir kurma simülasyonudur. Urban Empire , bina yönüne odaklanmak yerine  , medeniyetinizi diplomasi yoluyla ilerletme görevini üstleniyor. Vaktinizin büyük bir kısmını vatandaşınız arasında oy ve iyilik için yarışarak geçiriyorsunuz. İmparatorluğunuzdaki yaşamı iyileştirmenin yollarını araştırırken halkınız ile ilişkinizi samimi bir şekilde yürütmeniz gerekecek. 

11- Surviving Mars (Hayatta Kalan Mars)


Bulgar stüdyosu Haemimont Games tarafından geliştirilen ve Paradox Interactive tarafından yayınlanan bir şehir kurma simülasyonu video oyunudur. 15 Mart 2018’de PlayStation 4, Xbox One ve PC platformları için yayınlandı. Uzay kolonileri inşa etmeye meraklı biriyseniz bu oyun tam size göre. Yolculuğunuza şu anda çorak bir arazi olan Mars’ta başlayacaksınız. Neyse ki, oyun onu yaşanabilir kılmak için gerekli tüm araçları sağlamakta. 

Ölümcül atmosfer, oksijen eksikliği ve kısır topraklarla savaşacak ve işinizi daha da zorlaştıracak.  Yaşanabilir bir yerleşim yeri kurduktan sonra, insanları koloninize çekmeye başlayacaksınız.  Hayatta kalmalarını sağlamak ve güvenlerini kazanabilmek tamamen sizin elinizde fakat dünyada yaşayan bir insanı hiçliğin ortasına getirmek sandığınız kadar kolay olmayacak. 

10- Aven Colony


Mothership Entertainment tarafından geliştirilen ve Team17 tarafından 8 Eylül 2016’da PC platformu için yayınlanan bir şehir kurma strateji video oyunudur. Dah sonra PlayStation 4 ve Xbox One içinde çıkış yapan oyun tek oyunculu modu olmasına rağmen en diğer şehir inşa video oyunları kadar binlerce oyuncu sayısına erişmeyi başararak listemizde kendine yer edindi. 

Aven Colony’de listemizde daha önce bahsettiğimiz Surviving Mars oyunu gibi uzayda bir gezegende geçmektedir. Uzayda kendi küçük köşenizi oluşturmaya çalışırken, uzaylı salgınları, aşırı zorlu hava koşulları ve binbir çeşit zorlu düşman türler sizi bekliyor. Şehirin mimarı ve yöneticisi olarak göreviniz halkınızın hayatta kalmasını ve mutlu olmasını sağlamak. 

9- The Settlers (Yerleşimciler)


İlki 1993 yılında BlueByte firması tarafından Amiga’ya çıkmış gerçek zamanlı bir strateji oyunudur. “Mikroekonomi” adındaki sistem oyunu daha da gerçekçi hale getirmektedir. Gerçek zamanlı bir şehir kurma oyunu olarak karşımıza çıkan The Settlers, Ubisoft, Ubisoft Blue Byte, Gameloft,  Funatics Software GmbH, EA Phenomic ve Funatics Development gibi büyük bir geliştirici kadroya sahiptir. Bir ortaçağ dünyasında yer alan şegir kurma video oyunu listemizde yerini aldı. 

8- Banished (Sürgün)


Banished, kendi türünde pratik olarak keşfedilmemiş bir ortama girdiği için, bu liste için şehir kurma formülünün en benzersiz oyunlardan biri. Bu bağlamda, Banished’de bir grup sürgün yolcuyu kontrol  ediyorsunuz, bunun üzerine köyünüzü ve sonunda bir feodal lord tarafından sürgün edildikten sonra sıfırdan şehir inşa etmek zorunda kalacaksınız. 

7- Planet Base (Gezegen Üssü)


 Madruga Works tarafından geliştirilen ve PC platformu için 16 Ekim 2015 ve OS X için 8 Ocak 2016’da yayınlanan bir uzay simülasyonu ve strateji video oyunudur. Oyun, uzak bir gezegende bir insan kolonisi kurmayı ve hayatta kalmayı amaçlayan bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Listemizdeki uzay temalı oyunlardan bir diğeri olan Madruga Works, hayatta kalma ve şehir kurma video oyunudur.  Oyun, her biri artan zorluk derecesine ve farklı çevresel tehlikelere sahip 4 farklı gezegen arasından seçim yapmanıza olanak tanır. Örneğin, donmuş gezegen sizi sıfırın altındaki sıcaklıklara çekerken, Fırtına Gezegeni sizi bir fırtınanın etkisi altına alacaktır.  İstikrarlı ve yaşanabilir bir koloni oluşturmak için öncülerinizi yeterince uzun süre hayatta tutmak size kalmıştır.

6- Frostpunk 


11 bit stüdyolar tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir şehir kurma hayatta kalma video oyunu olarak karşımıza çıkmaktadır. 24 Nisan 2018 tarihinde PlayStation 4, Xbox One ve PC platformları için geliştirildi. Tarihin alternatif bir versiyonunda, insanlık iklim değişikliğine yenildi ve gezegenin çoğunu yok eden aşırı soğukla ​​mücadele etmek zorunda kalacaktı. Oyundaki insanlığın son ümidi ve azalan nüfusu hayatta tutmak için herşey sizin elinizde olacaktır. 

Frostpunk zayıf iradeli kişiler için değildir ve hem teknik hem de ahlaki olarak size meydan okuyacaktır. Hikaye ilerledikçe, sonunda çevrenizdeki dünyayı değiştirecek zor seçimlerle karşı karşıya kalacaksınız. Frostpunk’taki derinlik ve hikaye anlatımıyla eşsiz bir oyundur. 

5- Anno 2070 


Doğası gereği Anno 2070 kadar bağımlılık yapan çok az oyun bulunmaktadır. Oyunda, ne kadar çok oynarsanız sizi sürekli olarak ödüllendiren bir sistem bulunmaktadır. ok da uzak olmayan bir gelecekte geçen Anno 2070, oyunculara felaketler gezegenin çoğunu yok ettikten sonra  medeniyeti yeniden şekillendirme fırsatı sunuyor. 

4- Tropico 5 


Haemimont Games tarafından geliştirilen ve 23 Mayıs 2014 tarihinde yayınlanan bir video oyunu olan Tropico 5, PC platformu için piyasaya sürüldü. Oyunda önceki sürümlerinden farklı olarak koloni, II. Dünya Savaşı, Soğuk Savaş ve ”modern zamanlar” gibi “dönemler” bulunmaktadır. Aynı zamanda tek oyunculu ve çok oyunculu modlarının bulunduğu oyun genelde bir adanın inşası üzerine geçmektedir. 

3- Sezar III


En parlak dönemlerinde, en iyi oyunlarından biri, oyuncuların kargaşa ve barbar tehditlerinin ortasında kendi Roma şehrinizi veya Roma’nın kendisini iyileştirmeye çalışan klasik bir Roma valisi rolünü üstlendiği bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. Grafikler bugünün standartlarına göre kötü olsada tüm zamanların en çok oynanan şehir kurma oyunlarından birisi olara karşımıza çıkmaktadır. 

2- Pharaoh (Firavun)


Pharaoh, Impressions Games tarafından geliştirilen eski tarz bri şehir kurma video oyunudur. Mısır döneminde geçen oyun eski dönem tarzındaki oyunlar arasında en gözde oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu, türevsel olarak kötü bir şey gibi geliyor ama Pharaoh genellikle zamanının en iyi şehir kurma oyunlarından biri olarak kabul edilmektedir. 

1- Cities: Skylines 


 Paradox Interactive tarafından yayınlanmış şehir kurma oyunudur. Açık dünya şehir kurma simülasyonu. Oyunda yollar ve yapılar inşaat ederek şehrinizi büyütebildiğiniz gibi şehriniz büyüdükçe insanların ihtiyaçları her geçen gün artacaktır. 

Cities: Skylines an itibariyle alıp oynayabileceğiniz en iyi şehir kurma oyunudur. Çıktığı haliyle bile zengin bir içeriğe ve kolayca alışılabilir şehir kurma mekaniklerine sahip olan oyun, bugüne kadar yayınlanan ek güncellemeler ve paketler ile oynanabilirlik çok daha artmış durumda. After Dark ile oyuna gece – gündüz döngüsünü getiren yapımcılar, Mass Transit ile toplu taşımayı çeşitlendirirken Green Cities ile doğa dostu şehirler inşa etmemizi sağladılar. Türkçe dil desteğininde bulunduğu şehir kurma video oyunu birçok profesyonel insanlar tarafından geliştirilmiş ve şehir hayatına en yakın şekilde dizayn edilmiştir. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google