Tüm Zamanların En İyi 15 MMORPG Oyunları

0 20

Devasa çok oyunculu çevrimiçi MMORPG yani rol yapma oyunlarındaki savaşlara baktığımızda birçoğunun birbirine benzediğini görebiliyoruz fakat her oyun farklılık göstermektedir. Aynı zamanda  dövüş ve ticaret yaparak hedeflere ulaşmak için diğer oyuncularla birlikte çalışmak ve balıkçılık ve demircilik gibi yetenekler üzerinde çalışabilmek MMORPG’leri özel kılan şeylerden sadece birkaçıdır. 

15- Guild Wars (Lonca Savaşları)


Birçok oyunsever tarafından bilinen Lonca Savaşları oyun dünyasında sağlam bir şekilde yer almaktadır. World Of Warcraft’ın yarım yıl öncesinden başladığı bir dönemde oldukça büyük bir hayran kitlesini yakaladığı zamanlarda oyuncuların grafiksel açıdan fazla bir şey beklemedikleri biliniyordu. Lonca Savaşları, takım savaşının ön planda yer aldığı tüm zamanların en iyi MMORPG oyunlarından biri olmayı sonuna kadar hak etmiş görünüyor. 

14- TERA


Tera oyunu Güney Koreli’lerin geliştirdiği ve en çok oynanan oyunlar arasında listemizde yer aldı. Neredeyse 10 yıldır oyun dünyasında kendine yer edinen Tera, hala daha birçok oyunseverin çevrimiçi olarak oynadığı oyunlar arasında yer almaktadır. TERA , World Of Warcraft gibi daha popüler oyunların aksine, sürükleyici savaş mekaniklerine odaklanan fantastik bir MMO’dur.

13- Planetside 2 (Gezegen Tarafı 2) 


Planetside 2, geleneksel MMORPG oyunlarından farklı olsa da temel odak noktası olarak benzer oyun mekaniklerine sahip bir MMO oyunlarınnda biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Oyunun amacı, Auraxis gezegeninde hakimiyet için devasa ölçekli bir savaşa katılmaktır. Planetside 2, oyun alanında en çok oyuncu barındırarak Guinness Dünya Rekorunu elinde tutuyor. Hala daha oynanan bir oyun olan Planetside 2, rekor kırmayı bırakmayacak gibi görünüyor. 

12- Black Desert Çevrimiçi


Listemizin 12. srasında yine bir koreli şirket tarafından geliştirilen bir oyun karşımıza çıkıyor. Black Desert Online, çok farklı bir savaş sistemi, mükemmel grafikler ve ilgi çekici bir hikaye oyun dünyasına giriş yaptı. BDO sporu, herhangi bir MMO oyununun en çeşitli karakter yaratma sistemlerinden biridir; montaj hattından çıkmış gibi görünmek istemeyen oyuncular için büyük bir artı. Aralarından seçim yapabileceğiniz bir sürü sınıf, bir sürü saygın unvan ve elde edilecek başarılar bulunmkatadır. 

11- Star Trek Çevrimiçi


Oyunseverler, kendilerini Star Trek evrenine kaptırma ve bir Yıldız Filosu subayı olma hayallerini gerçekleştirme umuduyla, Star Trek Online’ı oynayıp diğer oyunlar arasında en çok oynan oyun yaparak Star Trek’ı diğer oyunlardan ayırdı. Eleştirmen incelemeleri karışık olsa da, oyun her şeyi taze tutmak için çeşitli genişleme paketleri ve güncellemelerle güçlendi. Mükemmel değil, ama yine de Star Trek hayranları için muhtemelen bildikleri bir dünyada baştan aşağı biraz MMO kaçış arayanlar için harika bir MMORPG oyunu olarak karşımıza çıkıyor. 

10- EverQuest


EverQuest , hala çok sayıda insan tarafından oynanan en eski MMORPG’lerden biridir. Oyun, 2012’de oynaması ücretsiz bir modele dönüştü, ancak oyuncular ücretsiz oynatma seçeneğinin oyuncuları oyun içeriğinin küçük bir kısmıyla sınırladığından şikayet ediyorlardı. EverQuest  oyunu, tüm zamanların en etkili MMORPG’lerinden biridir. World of Warcraft gibi başlıklar,  Everquest’in etkisi olmasa da farklı olabilirdi. Birinci şahıs olarak oynanan Everquest , gizliliğe dayalı ve uygulamalı savaşı keyifli hale getiren sürükleyici bir deneyim sağlıyordu.

9- Rift


Tahmin edebileceğiniz gibi Rift , World of Warcraft’a benzeyen tipik bir MMORPG oyunudur. Rift bir abonelik hizmeti ile oynann nadir oyunlardan biridir. İnsanların WOW oynayabilecekken neden   Rift oynadıkları merak ediliyor olabilir. Rift kendisini titan türünden ayırmak için çok az şey yaptı, ancak bazı oyuncular Rift’in yoğunluğunu ve oyuna daha fazla derinlik kazandıran geniş yetenek yelpazesini tercih ediyor. 

8- Lord Of The Rings Online: Shadows Of Angmar (Yüzüklerin Efendisi Çevrimiçi: Angmar’ın Gölgeleri)


Oynaması ücretsiz bir sisreme geçtikten sonra Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar’ın  popülaritesi arttı ve birçok oyuncu sayısına ulaştı. JRR Tolkien’in Orta Dünya’sında geçen Lord of the Rings Online beklenildiği üzere Yüzüklerin Efendisi temasına sahip geleneksel bir MMORPG oyunu olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Keşif dostu haritası nedeniyle keşfi teşvik eden bir oyun. Muhtemelen, Star Wars: The Old Republic’ten hoşlanıyorsanız ve Yüzüklerin Efendisi hayranıysanız, bu oyunu seveceksiniz. Yüzüklerin Efendisi Çevrimiçi’nin çoğu , dizinin hayranları için büyük bir cazibe olan filmlere ve kitaplara atıfta bulunmaktadır.

7- Guild Wars 2 (Lonca Savaşları 2)


Lonca Savaşların ilk bölümünü listemizin son sırasına eklemiştik çünkü ondan daha iyi bir oyun olduğunu birçok oyunsever bilmektedir. Bahsettiğimiz oyun Lonca Savaşları 2 olarak karşımıza çıkaktadır. Guild Wars 2 , tipik bir macera MMORPG olmak yerine, oyuncuların loncalarıyla savaşmasına izin veren olay tabanlı bir sistem etrafında dönen bir oyundur. Aslında Lonca Savaşları’nın ilk oyunu tam bir MMO oyunu olmamadığı için listemizde son sırada yer aldığınıda belirtelim. 

Oyunun başarısının bir sonucu olarak, temel oyunun içeriğini desteklemek için genişletmeler yapıldı. 28 Ağustos 2012’de piyasaya sürülen ve abonelik ücreti gerektirmeyen bir oyun olarak, Guild Wars 2’yi oynayıp savaşlara ktılmak o dönemlerin en önemli olayları arasında yer alımaktaydı. 

6- EVE Online (EVE Çevrimiçi)


Şu anda EVE Online oynamanın en güzel yanı  , oyunun lansmanından bu yana çok sayıda güncelleme almış olmasıdır. Oyunun aldığı değişikliklerin bir sonucu olarak, birçok oyuncu ve eleştirmen oyun ile ilgili düşüncelerini daha iyi bir hale getirdi. Oldukça az sayıda geliştirici, eğlenceli dış uzay temalı MMORPG’ler yaratmaya çalıştı. Çoğu oyunun başarısız olduğu yerde, EVE Online  tam tersine işlerin iyi gittiğini söylüyordu. Yıldız Savaşları Galaksiler , 2003 uzay MMORPG (şimdi sans sunucuları), ancak oyuncuların oyunda daha fazla zaman geçirebilmeleri için birçok içerik bulunmaktadır. 

5- Runescape


2001 yılında tamamen piyasaya sürülen ücretsiz bir MMORPG oyunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Runescape bir şekilde tüm bu yıllar boyunca popüler kalmayı başaran nadir oyunlardan biri haline gelmeyi başardı. Runescape , herhangi bir zamanda oyunu oynayan en az 50.000 oyuncuya sahipti. Bu oyunda oyuncular, balıkçılık, madencilik, demircilik ve düşmanlarla savaşma gibi tipik MMORPG görevlerini yerine getiriyorlar. Vahşi doğadaki PVP alanı, bir oyuncunun Runescape’te hünerlerini gösterdiği bir oyundu. 

Runescape’in ” Runescape 3 ” olarak bilinen yeni bir sürümü 2013’te piyasaya sürüldü. Yeni sürümleri olmasına rağmen, Old School Runescape en popüler sürüm olmaya devam ediyor. Grafik olarak, Old School Runescape çok etkileyici değil, ancak oynanışı eğlenceli ve farkı yaratan da bu oldu. 

4- Star Wars: The Old Republic (Star Wars: Eski Cumhuriyet)


Şimdiye kadar yapılmış herhangi bir video oyununun üçüncü en yüksek bütçesine sahip bir oyun olan Star Wars: The Old Republic , RPG unsurlarını derin ve eğlenceli tutma konusunda harika bir iş çıkarıyor ve bunu muazzam bir ölçekte yapıyor. Bir ışın kılıcı kullanıcısı veya komando olmayı seçen oyuncular, her karakter sınıfı için benzersiz bir hikaye içeren bir yolculuğa çıkarmaktadır. 

3- Final Fantasy XIV: A Realm Reborn


Final Fantasy XIV , tipik Final Fantasy oyununuz değildir. Dünyaca ünlü bir rol yapma oyunu serisi olarak MMORPG oyunudur. Oyunseverlerin tahmin ettiğinden daha zor bir oynanışa sahip olmasına rağmen Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, son zamanların en çok oynanna ve birçok eleştirmen tarafından oldukça olumlu notlar alarak listemizin üçüncü sırasında kendine yer buldu. 

Uzun bir başlangıçtan sonra Final Fantasy XIV aksiyonuna dalarsınız ve kısa süre  sonra Final Fantasy XIV dünyasında görevleri tamamlamanın şaşırtıcı derecede eğlenceli olduğunu anlarsınız . Çok çeşitli oyuncu sınıfları ve geniş bir harita, Final Fantasy XIV: A Realm Reborn’u deneyimlemek kesinlikle zaman kaybı değildir. 

2- Elder Scrolls Çevrimiçi


Bethesda Softworks tarafından geliştirilen Elder Scrolls RPG oyunlarının aksine , Elder Scrolls Online’ın geliştiricisi ZeniMax Online Studios’tur. Genellikle Elder Scrolls oyunları geliştirmeyen bir şirket olmasına rağmen , ZeniMax Online tüm zamanların en iyi MMORPG’lerinden birini geliştirmede oldukça iyi iş çıkardıklarını söyleyebiliriz. Şaşırtıcı bir şekilde, oyunu temel, tipik bir MMORPG yapmadan Elder Scrolls serisine sadık tuttular. Bu oyunu PC’de oynamanızı önerebiliriz ancak konsol versiyonlarıda oldukça eğlencelidir. 

1- World Of Warcraft


Geldik listemizin ilk sırasında, MMORPG’lerin kralı şüphesiz World of Warcraft. Oyun 2004 yılında piyasaya çıkmasına rağmen kısa bir zamanda 12 milyon oyuncu sayısına ulaşarak zamanının en iyi oyunlar listesinde uzun bir süre ilk sırada kendine yer edindi. Aynı zamanda İçerik miktarı ve oyuncu çeşitliliği onu tüm zamanların önde gelen MMORPG’leri ve en iyi oyunları arasında yer alıyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google