PlayStation özel oyunları için PC yolu gözüküyor

0 19

PlayStation, bu baharda Days Gone ile başlayarak PC’ye “tam bir oyun listesi” getirmeyi planlıyor. Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan, GQ ile  yaptığı bir röportajda PlayStation IP’lerini daha geniş bir kitleye taşıma fırsatının yanı sıra port sürecinin kolaylığına da gönderme yaparak “PC için oyun yapmak artık oldukça basit bir karar” dedi. Görünen o ki Days Gone ile başlayan bu dalga bazı PS4 özel oyunlarının da PC platformuna gelmesi anlamına geliyor.

PlayStation oyunları yavaş yavaş PC platformuna da gelmeye başlıyor, konsolu olmayanlara iyi haber!

SIE’nin neden şimdi PC platformunu benimsemeye başladığı sorulduğunda ise daha önce oyunlarını bu platforma getirmekte tereddütlü olan Jim Ryan “Sanırım birkaç şey değişti” yanıtını verdi. Günümüzde büyük bütçeli oyunların birden çok platforma aynı anda çıkarak birçok pazarda boy göstermek istemesini düşünürsek, bu tamamen ekonomik bir karar olarak karşımıza çıkacak.

“2021 başlarında, geliştirme stüdyolarımız ve yaptıkları oyunların her zamankinden iyi durumda olduğunu görüyoruz. Özellikle PS4 neslinin ikinci yarısından itibaren stüdyolarımız bazı harika oyunlara imza attı. Bu harika oyunları daha geniş bir kitleye sunma ve oyun geliştirme ekonomisinin farkına varma fırsatımız var, ki bu da her zaman kolay değil. IP’nin kalibresi geliştikçe oyun yapma maliyeti de her döngüde artıyor.”

Jim Ryan devamında “Ayrıca -oyunları- konsol dışı platformlarda oyun oynayanların kullanımına sunma kolaylığımız da arttı. Bu yüzden bu karar, bizim için oldukça basit” dedi. Tabi bunun ekonomik bir karar olduğu yönünde gelen ilk izlenimin sebebi ise Nielsen’ın SuperDataResearch’ten geliyor. PlayStation oyunlarından PC’ye gelen ilk modern sürüm olan Horizon Zero Dawn, Ağustos ayında dijital olarak toplamda 716,000 kopya sattı. Bu başarısıyla Sony fark etmiş olacak ki, oyunları iki defa çıkartmak oldukça kârlı. 

Aynı zamanda PlayStation topluluğunun da PC portları için nabzını ölçen Jim Ryan, sonuçtan oldukça memnun. Horizon Zero Dawn için PC portunun başarısından ziyade “PlayStation topluluğunun bu konu hakkında ne düşündüğünü de göz önüne aldık” diyor. Yani insanların konsollarına özel olarak çıkan ve ellerindeki cihazı değerli kılan bazı oyunların başka platformlarda da yayınlanmasına tepkilerini ölçmüşler. Sonuç şunu gösteriyor ki, PlayStation topluluğu için bu bir sorun değil. “Dolayısıyla bu misyonda adımlar atmaya devam edeceğiz” diyen Jim Ryan, daha fazla PS oyunu için PC platformunu işaret ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google