Kadın Karakterlerin Başrol Aldığı En İyi 20 Oyun

0 8

Video oyunlarındaki kadınların en iyi ihtimalle göz ardı edildiğini ve en kötü ihtimalle kötü yazılmış hayran hizmetlerinin göz ardı edildiğini inkar etmek mümkün değil, ancak işler değişiyor.  Geliştiriciler ve yayıncılar, kadınların oyun oynayacağının, kadınların hakkında yazmaya değer olduğunun ve kadın kahramanların oynadığı oyunların satıldığının farkına varıyorlar. Bu sayede son zamanlarda kadın karakterlerin başrol aldığı birçok oyun piyasaya sürüldü ve oldukça iyi başarılara imza atıldı. 

20- The Walking Dead


İkinci sezona kadar Telltale oyunun odak noktası haline gelmedi ve Clementine oyunun hikayesinin büyük bir kısmına kaplamaktaydı. Burada devreye giren Lee, Clementine ile ilgilenir ve sonra vefat ettiğinde, Clementine kendi yolculuğunu bulur ve sonunda Lee’nin ona baktığı gibi daha küçük bir çocuğa bakarak kadınların neler yapabileceğini bir kez daha gösterir. 

19- Assassin’s Creed Syndicate


Ubisoft Quebec tarafından geliştirilen, Ubisoft tarafından ise yayımcılığı yapılan tarihsel, aksiyon macera türü video oyunu olan Assassin’s Creed: Syndicate, 23 Ekim 2015 tarihinde PlayStation 4, Xbox One, Stadia ve PC platformları için geliştirildi. Oyunda Victoria Dönemi Londra’sında Jacob Frye ve Evie Frye Kardeşlerin hikâyesi anlatılıyor. İki farklı karakter eş zamanlı olarak kontrol edilebiliyor.

Oyun Evie ve Jacob Fyre adlı iki kadın kahramana odaklanıyor. Evie, Jacob’ın büyük ikiz kız kardeşidir. Aynı zamanda Viktorya döneminde aktif olan İngiliz bir suikastçıdır. Evie hızla hayranların favorisi bir karakter oldu ve serideki en popüler karakterlerden biri olmaya devam etti. Oyunun tamamı kendisine ait olmasa da, Syndicate’de oynamayı değerli kılan unutulmaz anları ve sahneleri özel kılmayı başardı. 

18- Resident Evil 3


Remake Resident Evil 3 izinden Resident Evil 2 Jill Valentine Carlos Oliveira yanında başrolü alarak, yeniden geliştirilerek ve oyun dünyasına giriş yaptı. Clare gibi, Jill de franchise’da her zaman çok popüler bir karakter olmuştur. Yeniden yapılanmada oyuncular, Nemesis adlı akıllı bir biyolojik silah tarafından dairesinde saldırıya uğradıktan sonra Jill olarak oynama şansına sahip olacaklarını söyleyebiliriz. 

17- Half-Life: Alyx


Valve tarafından geliştirilen ve yayımlanan birinci şahıs nişancı sanal gerçeklik oyunu olan Half-Life: Alyx, kendi türündeki en iyi oyun olarak bilinmektedir. Half-Life 2: Episode Two’dan sonra yayımlanmış ilk Half-Life oyunudur. Konusu Half-Life ile Half-Life 2 arasında geçmektedir. Geçtiğimiz yıl 23 Mart’ta VR için yayınlanan sanal gerçeklik video oyunu, Jay Pinkerton, Sean Vanaman ve Erik Wolpaw tarafından yazılıp yönetildi. 

16- Bright Memory


Science Research Organization için çalışan Shiela adlı bir kahramanın yer aldığı yeni bir birinci şahıs nişancı ve hack slash oyunu olan Bright Memory, 12 Ocak 2019 tarihinde Android, iOS, PC, Xbox X ve S Seris’i için  FYQD Studio ve Playism tarafından yayınlandı. Amacı, askeri bir örgütün ölüleri yeniden uyandırmasına engel olmaktır.Pek çok kadim varlığa ev sahipliği yapan, “Land of Sky” adlı büyüleyici ve grafiksel olarak muhteşem bir yerde geçer. Oyun piyasaya sürüldüğünde mükemmel eleştiriler aldı.

15- Mirror’s Edge


Faith Connors, Mirror’s Edge video oyun serisinin kahramanıdır. Orijinal oyunda ve yeniden geliştirilmesi beklenen Mirror’s Edge: Catalyst’te yer aldı. Oyundaki rolü, kontrol eden hükümet sisteminden saklanmaya çalışan gruplara gerekli eşyaları taşıyan biri olan “Runner” rolünün üstlenmektedir. Oyun dünyasındaki en iyi kadın karakterlerden biri olan Mirror’s Edge, oyun dünyasında nadir olduğunu ve oyunlarda inanılmaz yeteneklerini ve karmaşık hikayelerini barındırmaktadır. 

14- Silent Hill 3


Konami tarafından yayınlanan ve Konami Computer Entertainment Tokyo’ya bağlı Team Silent tarafından geliştirilen bir psikolojik korku oyunu olan Silent Hill 3, 23 Mayıs 2003 tarihinde  PlayStation 2 ve PC platformları için yayınlandı. Hiroyuki Owaku tarafından yazılan oyunun hikayesi psikolojik korku oyun türlerinin en iyisi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Oyuncular, bir alışveriş merkezinde babasından ayrılan genç Heather Mason rolünü üstlenecekler. Onu bulmaya çalışırken, etrafındaki dünya çok karanlık ve daha uğursuz bir şeye kaymaya başlar ve etrafındaki gerçeklik kırılmaya başlar. Böylece hikaye oldukça ilginç hale gelir. 

13- Resident Evil 2


Listemizde sık sık Resident Evil serisini görecek gibiyiz. Kadın karakterlerinin oldukça ön planda olduğu korku video oyunu Resident Evil 2, Capcom tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir hayatta kalma ve korku oyunu. Oyuncular zombi kıyameti sırasında Raccoon City’den kaçmaya çalışırken polis memuru Leon S. Kennedy ve üniversite öğrencisi Claire Redfield’i kontrol edeceksiniz. 25 Ocak 2019 tarihinde PlayStation 4, Xbox One ve PC platformları için piyasaya sürülen video korku oyununda Claire, özellikle Resident Evil serisinde uzun süredir ikonik bir video oyunu karakteri olarak görülüyor. 

12- Assassin’s Creed Odyssey


Assassin’s Creed Odyssey , oyunun tamamı boyunca bir kadın olarak oynamayı seçmenize izin veren franchise’daki birkaç oyundan biridir. Kassandra da kolayca oynayabileceğiniz seçeneklerden arasında. Kassandra veya Alexios arasında seçim yapabilseniz de, çoğu oyuncu şiddetle Kassandra’yı tercih ediyor gibi görünüyor. Karakter tasarımı ve ses oyunculuğu açısından çok güçlü bir seçim. Oyunun bir başka artısı da romantizm seçenekleri sunması. 

11- The Last Of Us


Naughty Dog tarafından geliştirilen ve  Sony Interactive Entertainment, SIE Worldwide Studios,  Sony Interactive ve Entertainment Europe tarafından yayınlandı. Teknik olarak Ellie,  Joel’in hikayesinden daha fazlası olduğu için The Last of Us’un tek baş kahramanı değil . Bununla birlikte, Left Behind DLC’de tamamen Ellie olarak oynayacaksınız.

10- Tales Of Berseria


Tales serisindeki ilk oyun ve bir kadın kahramanın yer aldığı ilk gerçek büyük bütçeli JRPG, aynı zamanda yılların en iyi Tales oyunu. Tales of Berseria , Daemonblight olarak bilinen bir olayın getirdiği cinler tarafından kısa süre sonra harap olan sessiz bir köyde büyüyen Velvet Crowe’un hikayesini anlatıyor. 

9- Tomb Raider


Orijinal Tomb Raider oyunları sert bir kadın kahramana sahiptir. Lara Croft’un en yeni vücut bulmuş hali, orantılı, biraz daha uygun giyimli, sadece ‘güçlü kadın kahraman’ olmanın ötesine geçen ve kusurlu, hata yapan, risk alan, tamamen fark edilmiş bir karakter olma alanına giren genç bir kadındır. Oyunda kesinlikle çok fazla anlatı bulunmuyor. Buda oyunu diğer hikaye odaklı oyunlardan ayıran en önemli özelliği olarak karşımıza çıkıyor. 

8- Celeste


Kadın karakterlerin en çok ön planda olduğu oyunlardan biri olan Celeste, kaygı, kişisel korkuların üstesinden gelme ve varoluşsal bir krizden geçme hakkında bir oyun. Olağanüstü platform mekaniği ve hepsinden önemlisi, karmaşık ve inandırıcı bir kadın kahramanıyla güzelce yazılmış bir oyundur. 

7- Metroid Series


Grafiksel açıdan çok tatmin edici bir oyun olmasada bu listemizin konusu kadın kahramanların ön planda olduğu oyunları sıralamak olduğu için bazı şeyleri göz ardı etmek gerekiyor. Samus Aran’ın aslında bir kadın olduğu ancak korsanlarla savaşan ve düşmanların alanlarını aşan bu belalı uzay ödül avcısının da bir kadın olduğunu her zaman hatırlamaya değer. Samus, yazımı, karakter gelişimi, diyalogu ve etkileşimleri açısından olağanüstü bir karakter olmasa da, eylemlerine bakıldığında mükemmel bir karakterdir. 

Samus ve oyuncu, oyundan oyuna, her birinin hayatta kalmak için kendi tehlikeleri ve ortaya çıkarması gereken gizemleri olan sayısız gezegeni ziyaret eder. Samus, zekasını ve fiziksel gücünü kullanarak, hayatta kalmalı ve görevinde başarılı olmalı ve oyuncu olarak sizin bunu yaparken eğlenmenizi sağlamalıdır. Kıyafeti ve gemi tasarımları, zaman ve nostaljiyle lekelenmemiş, oyun tarihinin en havalı tasarımları olmaya devam ediyor.

6- Uncharted: Lost Legacy


Naughty Dog tarafından geliştirilen ve PlayStation 4 için Sony Interactive Entertainment tarafından yayınlanan 2017 aksiyon-macera oyunudur. Uncharted 4’e bağımsız bir genişleme ve kahramanı Nathan Drake’i içermeyen ilk Uncharted oyunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Listemizin üst sıralarında olmayı hak eden Uncharted serisi, kadın kahramanın ön plana çıktığı en iyi oyunlardan biridir.

5- Bayonetta


Listemizin ilk 5 sırasında birbirinden özel oyunlar yer almaktadır. Her biri özel olan bu oyunlardan beşincisi Bayonetta olarak karşımıza çıkmakta. Diğer oyunlardan kendini ayıran en önemli özelliği yetişkin oyunu olması. PlatinumGames tarafından geliştirilen bir hack and slash video oyunu serisidir. Franchise, 2009 yılında Bayonetta ile tanıtıldı. 29 Ekim 2009 tarihinde  Nintendo,  PlatinumGames, Sega ve  Sega Europe Limited gibi önemli yayıncı şirketleri tarafından yayınlandı. 

4- Alien: Isolation


The Creative Assembly tarafından geliştirilip, Sega firmasınca dağıtılan birinci şahıs-Hayatta kalma-korku türünde bir aksiyon video oyunu olan Alien: Isolation, 6 Ekim 2014 tarihinde PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, Xbox 360 ve PC platformları için yayınlandı. Sinemanın en sevilen kadınlarından biri ve yirminci yüzyılın en havalı bilimkurgu ve korku filmi kahramanlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Annesinin izinden giden Amanda, çoğunlukla terk edilmiş Sevastopol uzay istasyonunu geçerken annesiyle benzer, ancak tartışmasız çok daha tehlikeli bir durumda bulur. Amanda, hayatta kalmak için sakladığı, zanaat yaptığı, silahları olan ve çevresini öğrenen ölümcül avcı xenomorph olan takipçilerini zekice alt etmek için zekasını kullanmakla görevlendirildi.

3- Child Of Light


Ubisoft Montreal tarafından geliştirilen, Ubisoft tarafından yayınlanan PC, PlayStation 3, PlayStation 4, Wii U, Xbox 360 ve Xbox One için çıkmış platform temalı rol yapma video oyunu olan Child of Light, tek oyunculu ve çok oyunculu modları ile en çok oynanan oyunlardan biridir. 

2- Hellblade: Senua’s Sacrifice


ngiliz video oyunu geliştirme stüdyosu Ninja Teorisi tarafından geliştirilen ve yayınlanan karanlık bir fantezi aksiyon-macera oyunu olan Hellblade: Senua’s Sacrifice, 8 Ağustos 2017 tarhinde yayınlandı. Pek çok yönden Child of Light’a benzer şekilde olsa da Hellblade’in ünvan kahramanı Senua, kesinlikle bir çağda gördüğümüz en büyük kadın kahramanlardan biridir. Senua, kendi zihinsel sağlığının kasvetinde yürüyen genç bir kadındır. Zihnindeki sesler ona oyun oynayıp yalan söylerken, ruhani varlıklar kahramanımızı durdurmaya çalışmaktadır. 

1- Horizon: Zero Dawn


Geldik kadın karakterlerin başrol aldığı en iyi oyuna, bu oyunumuzda bir kadının neler yapabileceğinin sınırının olmadığını ve birçok düşmanı tek başına alt edip herkese hakimiyet kurabilecek kadar güçlü olduğunu görebiliriz. Horizon Zero Dawn, Guerrilla Games tarafından geliştirilen ve Sony Interactive Entertainment tarafından yayınlanan Aksiyon-rol yapma oyunudur. Playstation 4 için 2017, PC için ise 2020 yılında piyasaya sürülmüştür. 

Bu genç, zeki, güçlü, çekici, becerikli, güzel ve inatçı kadın, modern kadın oyun kahramanlarının özüdür ve oynadığı oyun neredeyse kusursuzdur. Aloy, gerçekten havalı makine dinozorlarının yaşadığı muhteşem bir kıyamet sonrası dünyada doğdu ve bu toprakları fethetmeli, gerçekte kim olduğunu keşfetmeli, sonuna kadar olan yolculuğunu görmeli, tanıştığı kişilerin denemelerine ve sıkıntılarına yardım etmelidir. O mükemmel bir video oyunu kahramanı ve aynı zamanda bir kadın kahraman olarak hafızalara kazınmıştır. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google