En İyi 15 2D Platform Oyunları

0 21

Oyun tarihi boyunca çok sayıda 2D platform oyunları bulunmaktadır. İlk çıkan platform oyunları yalnızca zıplama ve koşma adı altında oynayabiliyorduk. Ancak zaman geçtikçe oyunların mekaniği genişlemeye başladı. Ayrıca, birçok platformcunun bir geliştiricinin vizyonu açısından almak istediği yön de değişmiş durumdadır. Bazı platformcular, seviyeden seviyeye eğlenceli ve aksiyon dolu bir oyunu hedefliyor. En iyi 15 2D platform oyunlarını aşağıdaki listemizde görebilirsiniz. 

15- Mark of the Ninja: Remastered – (Ninja Mark: Yeniden Düzenlendi)

Mark of the Ninja, isimsiz bir Ninja olarak oynadığınız gizli bir platform oyunudur ve ilk hedefiniz, sensei Azai’nizi kurtarmak için Ora adlı dişi bir Ninja ile birlikte iş birliği içierisinde geçmektedir.  Yumruklarınız ve duvarlara tırmanma ve havalandırma deliklerine girme yeteneğinden başka hiçbir yeteneğiniz bulunmamaktadır. Bununla birlikte, maceranızın başlarında kullanabileceğiniz bir kılıç, Bıçaklar ve Grappling Kanca alacaksınız.

Yine de teçhizata sahip olacak tek kişi sen değilsin. Geçmeniz gereken korumalar. Muhafızların silahları var ve zorluk çıkarmada çok iyiler. Korumalar sizi gördükleri vakit kaçmalısınız ya da savaşmalısınız yoksa ölür ve oyuna yeniden başlarsınız. Başlangıçta, karanlıkta hareket ederek ve korumalardan saklanmak için ortamı kullanarak korumaların etrafında manevra yapabilirsiniz. Korumaları alt etmek için kılıcınızı kullanabilirsiniz. Korumayı alt ettikten sonra onu saklamayı unutmayın aksi taktirde korumalar ölüyü fark edecek ve sizin peşinize düşecektir. 

14- METAL SLUG 3

Metal Slug 3, SNK tarafından geliştirilmiş bir Classic Run and Gun oyunudur. Metal Slug 3’te, ya Marco adlı PF Squad adlı seçkin bir asker ekibinin liderini, SPARROWS adlı bir İstihbarat grubunun çavuşu, PF Squad Tarma’nın kaptanı ya da SPARROWS Fio’nun önemli bir çavuşunu kontrol edebileceksiniz. 

Oyunun temel amacı, liderleri Rootmars’a ulaşmak için bölümleri geçebilmek ve düşman uzaylıları vurmaktır. Metal Slug 3, kendisinden önceki 2 oyunda görülmeyen bir özelliği bu oyunda oyunseverler için geliştirmiş olarak görüyoruz. Çokça yol ayrımı bulunan oyunda bir görevi nasıl yerine getireceğinize bağlı olarak, farklı bir yoldan ilerleyebilirsiniz. Örneğin, ICEMAN adlı etiketli bir mağarada buzu eritmek ve mağaraya girmek için ateş gücünü kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak, oyuncunun standart rota yerine sasquatchlerle savaşması gereken bir rotaya gideceksiniz eğer oyuncu o yoldan devam ederse Rootmars’ın kuvvetlerini tek başınıza alt etmeniz gerekecek. 

13- Spelunky

Spelunky, rastgele oluşturulmuş bir mağarada geçen Roguelike bir platform oyunudur. Oyunun amacı, olabildiğince çok hazine toplayarak derin yeraltında yolculuk etmektir. Spelunker olarak bilinen isimsiz bir karakteri kontrol edersiniz.  

Spelunker, mağaraları gönlüne göre keşfetmek için tamamen özgürsünüz. Ancak, var olan tüm özgürlüğün sonuçları da vardır. Örneğin, bir şey satın almak yerine bir dükkandan çalmak istiyorsanız, oradan hemen uzaklaşmalısınız aksi taktirde dükkan sahibinin sizi yakalayıp oyunu oracıkta bitirebilir. Daha derin alanları keşfetmek için araziyi havaya uçurmak için bombalar dahil, Spelunker’ın kendi yararına kullanabileceği birçok öğe bulunmaktadır. 

Ayrıca Spelunker’ın karşılaşacağı çeşitli düşmanlar var. Boyutları büyük ölçüde değişen yarasalar, yılanlar ve örümcekler vardır. Spelunker yine de kendini savunabilir. Bir kamçı ve en güçlü silahı ile donatılmış olarak gelir.

12- Rogue Legacy

Rogue Legacy, herkesin oynayabileceği bir Roguelike oyunudur. Her öldüğünüzde farklı bir karakter olarak oynuyorsunuz. Karakteriniz 9 bölümden 1’ine girebilir. Örneğin, bir kafa bandı taktığınızda Shinobi (Hokage olarak da bilinir) sınıfıyla potansiyel olarak ninja gibi koşabilirsiniz ve çok fazla güç ve hıza sahip olursunuz, ancak HP’leri çok düşüktür.

Oyun tabii ki de yalnızca yolculuk etmek ile geçmiyor, oyun esnasında birçok düşman ile karşılaşacaksınız. Toplam düşman türü yaklaşık 60 adet olarak görünüyor. Karakterinizin fiziksel görünümüne ek olarak, soyundan gelen özellikler de taşıyabilirler. Mesela kontrol ettiğiniz karakter disleksi hastası olabilir ve bu da karakterden dolayı ürpertici kahkahalar duymanıza neden olabilir. 

11- Vagante

Vagante, rogueliklerden esinlenen bir aksiyon platform oyunudur. Oyun genelikle ormanda geçmektedir. Ormanın sonunda belirli bir mağarada sonsuz bir hazine olduğu söylentileri dolaşıyor. Tehlikeli topraklar çok sayıda korkunç canavar içerir ve birçok maceracı bir sebepten dolayı bölgeyi keşfetmiştir. 

Peki yolculuğunuz nasıl geçiyor? Seçtiğiniz bir sınıfa dayalı bir karakter olarak oynayacaksınız. Bir menzilden saldırmayı mı tercih edersiniz? Öyleyse, Mage sınıfı sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. Değilse, sormanız gereken bir sonraki soru, ekstra hız mı yoksa güç mü tercih edeceğinizdir. Gücü tercih ediyorsanız, Knight sınıfı tam size göre, eğer hız istiyorsanız, Rogue sınıfı istediğiniz sınıftır. Hızlı yumruk saldırılar ve karakter tabanlı saldırılar konusunda uzmanlaşmış 2 kilidi açılabilir sınıf da bulunmaktadır. 

Bu hazineyi istiyorsan karşınıza binbir çeşit yaratık çıkacaktır. Düşmanlar hazineye giden yolunuzda duran birçok engelden sadece birkaçı. Bu yolculuğun kolay olmayacağını belirtelim.

10- Risk of Rain – (Yağmur Riski)

Risk of Rain, gizemli bir gezegende permadeath ve Roguelike unsurları içeren bir aksiyon platformudur. Risk of Rain’in amacı hayatta kalmak ve gezegene yayılmış ışınlayıcılara ulaşmaktır.  Sadece Komando olarak bilinen 1 karakterle başlıyorsunuz. Komando, uzun menzilli savaş ve hareketlilik konusunda uzmanlaşmıştır. Komando silahlı olarak gelir ve kısa mesafelerde işinize yarayacaktır. Ayrıca farklı alanlarda uzmanlaşmış fazladan 11 karakterin kilidini açmak sizin elinizde. 

Bu gezegen affetmez ve zamanla bu gizemli gezegendeki yolculuğunuz daha da tehlikeli hale gelecek. Denizanası, Kum Yengeci ve Mekanik Örümcek gibi daha fazla düşman sizinle savaşmak için harekete geçecekler. Bununla birlikte, yolculuğunuzda biriktirdiğiniz altın miktarına bağlı olarak hasar verecek altından yapılmış bir tabanca gibi yolculuğunuzda size yardımcı olacak birçok eşya bulacaksınız.

9- Expendabros

Expendabros, Doğu Avrupa ormanlarında geçen bir aksiyon platform oyunudur. Expendabros, Broforce Developers, Devolver Digital ve The Expendables 3 arasında bir geçiş niteliğinde bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Oyuna Broney Ross olarak başlıyorsunuz. Bununla birlikte, herkesin kilidini açtıktan sonra, tümü farklı oyun tarzlarına sahip olan The Expendabros’tan seçebileceğiniz en fazla 7 oynanabilir karakter bulunmaktadır. Örneğin, Broney Ross, Dual Pistols’u menzilli bir silah olarak, bir bıçağı yakın dövüş silahı olarak ve Stickeybombs’ı özel bir komut olarak kullanarak saldırır. Bu arada, Lee Broxmas bıçak kullanma konusunda uzmandır, bu yüzden Fırlatma bıçakları menzilli bir silah olarak ve yakın dövüş silahının yanı sıra özel bir komut olarak yay şeklinde fırlatılan bıçaklar kullanır. 

Yalnız bir kurt olmayı seçebilir ve The Expendabros Single Player macerasında oynayabilir veya yerel kooperatifte en fazla 3 arkadaşınızla birlikte maceraya atlayabilirsiniz.

8- Dead Cells – (Ölü Hücreler)

Dead Cells, yakın zamanda dirilmiş bir adamı kontrol ettiğiniz ve amacınızın bir kalenin diğer birçok alanı arasında lağımları, sığınakları ve Rünleri keşfetmek olduğu aksiyon platform oyunudur. Yine de dikkatli olun. Çok sayıda düşman var ve kaleyi çok pervasızca keşfediyorsanız, Permadeath sizi bekliyor. Kaleyle ilgili bilginiz konusunda da fazla rahat olmayın. Birden fazla atlama yeteneği gibi öğrenebileceğiniz yetenekler de dahil olmak üzere iki farklı oyun arasında farklı birçok özellik bulunmakta. 

Yolculuğunuzda karşılaşacağınız çok sayıda sevimli ve bir o kadar tehlikeli düşmanlar bulunmakta. Örneğin size ok atacak Ölümsüz Okçular, üzerinize hücum edecek minik mor yarasalar ve zehirli pençeleriyle sizi pusuya düşürecek mor zırhlı mavi akrepler yalnızca birkaçı olarak karşımıza çıkacak. 

Şato kesinlikle korkutucu geliyor. Ama korkmayın, kalede dolaşan canavarlarla savaşmak için kullanabileceğiniz çok sayıda ekipmanınız var. Bir paslı kılıç, eski ahşap kalkan ve basit bir tahta yay ile başlayacaksınız. Ama üzülmeyin bölüm atladıkça birçok güçlü silaha sahip olabileceksiniz. 

7- Cuphead – (Kafalı)

Cuphead, 1930’ların çizgi filmlerinden esinlenen bir sanat stiline sahip aksiyon-macera platform oyunudur. Oyun sanatçıların o günlerde kullanacağı teknikler kullanılarak çizildi. Örneğin, geleneksel elle çizilmiş cel animasyonu, cazibeli klasik müzik ve suluboya arka planlar bulunmakta. 

Ana karakterler, Cuphead ve Mugman adında birkaç kupa şeklinde, eğlenceyi seven bir çocuktur.  Cuphead ve Mugman, Barbut oynamak için Devil tarafından işletilen bir Kazino’ya girer. Şeytan bahsi artırmaya karar verene kadar galibiyet serisinde kaldılar. Bir anda Cuphead bir Yılan Gözü döndürür ve ruhlarını kaybetmenin eşiğine kadar gelirler. Ruhlarını korumak için yalvarırlar ve Şeytan ile bir anlaşma yapmak zorunda kalıcaklardır. 

Cuphead ve Mugman şimdi kendilerini ruhlarını koruyabilmek için Ruh Sözleşmelerini toplamaya çalışırken bulurlar. Bir kale bölgesinde sizi kovalayan sadece tek gözü olan büyük bir Goril dahil olmak üzere çeşitli yaratıklar ile savaşacaklardır. 

6- Hollow Knight – (Boş Şövalye)

Hollow Knight, Dirtmouth’un solmakta olan kasabasının altına yerleştirilmiş Hallownest adlı yıkık bir krallıkta geçen bir aksiyon platform oyunudur. Hollow Knight klasik, elle çizilmiş bir sanat tarzına sahiptir ve büyük, birbirine bağımlı bir dünyadan oluşmaktadır. 

Zenginlikler, şan ve eski sırlara verilen cevaplar gibi farklı nedenlerle Hallownest’i keşfetmek isteyen birçok kişi bulunmaktadır. The Knight adında cinsiyetsiz bir karakter ile oyuna başlıyorsunuz. Şövalye, çivi adı verilen bıçaklı bir silahla donatılmış olarak karşımıza çıkacaktır. Şövalye düşmanları yenerken, Şövalye SOUL adında beyaz bir madde alacak ve bu madde daha sonra Şövalye’nin Salyangoz Şamanı adlı salyangoz kabuğu kasklı bir şaman sayesinde öğrenilen büyüleri kullanması gereken kaynağı sağlayacak. 

Oyunu bitirmek için üstesinden gelmeniz gereken 30’dan fazla boss ve 160 düşman türü bulunmaktadır. Yol boyunca çeşitli düşmanlar bulacaksınız. 

5- Starbound 

Starbound, evinden uzaklaşan ancak şimdi uzayda hasarlı bir gemiye pilotluk yapan bir kişinin kontrolünü ele aldığınız bir aksiyon macera platform oyunudur. Geminizi tamir etmenin ve evreni keşfetmenin tek yolu, farklı gezegenlere ışınlanmak ve kaynaklarını toplamaktan geçmektedir. 

Karakteriniz yedi farklı potansiyel ırktan biri olabilir ve oyuncunun görünümü ve tutumu tamamen sizin nasıl görünmelerini istediğinize bağlıdır. Ek olarak, uzay geminizin pilotu sizsiniz, böylece onu tamir ederken, uzay geminizi nasıl görünmesini istediğinize göre özelleştirebilirsiniz. Maceranız boyunca, kendi dünyanızı yaratabilmek için toplayabileceğiniz birçok farklı nesne de bulacaksınız. Bu nesneleri, ormandaki bir kulübe veya bir çiftin adını vermek için bir ortaçağ kalesi gibi farklı yapılar inşa edebilme şansınız bulunacak. 

Starbound’u tek başına bir macera olarak deneyimleyebilir ya da yakınlarda veya uzakta bir arkadaşınızla yerel ve çevrimiçi işbirliği yoluyla ortak olabilirsiniz. Buna ek olarak, bir oyuncu istediği zaman oyuna girip çıkabilir. Oyunu kaydettiğiniz sürece aynı yerden oyuna tekrardan başlayabilirsiniz. 

4- Night in the Woods – (Ormanda Gece)Night in the Woods, Mae Borowski olarak bilinen koyu mavi kürklü bir kedi olarak oynadığımız aksiyon-macera platform oyunudur. Mae, Possum Springs’e dönmeye karar vermiş  ve bir Kolej’den ayrılmıştır. Possum Springs, eskiden yaşadığı kasabadır. Ancak döndükten sonra işlerin değiştiğini fark eder. Tanıdığı insanların farklılaştığını farkeder ve eskiden tanıdığı insanların artık ona eskisi gibi davranmadığını görür çevresini düzeltme işi kahramanımıza düşmüştür. 

Koşun, zıplayın ve Possum Springs’in yemyeşil ve canlı dünyasını keşfedin ve hem gerçek şehir hem de şehrin Mae’nin rüyalarında nasıl olduğu üzerinden şehrin birden fazla tarafını deneyimlebilirsiniz. 

3- Salt and Sanctuary – (Tuz ve Sığınak)Salt and Sanctuary, ürkütücü bir adada geçen 2D aksiyon RPG oyunudur. Karakterimiz bir denizci olarak karşımıza çıkıyor. Oyundaki amacımız ise bir prensesi kurtarmak olacak. Oluşturduğunuz karakter sekiz sınıftan birine sığabilir. Karakteriniz şövalye, büyücü, hırsız, aşçı, din adamı, fakir veya avcı olabilir. Tüm bu sınıflar arasındaki en büyük fark, maceranıza başladığınız ekipmandır. Örneğin, karakteriniz bir şövalyeyse, Varangian Spatha adında bir uzun kılıç, Excuthceon adı verilen büyük kırmızı ve sarı bir kalkan, yün pelerinli zincir posta, zincir posta eldivenleri ve zincir posta chausses ile başlarsınız.

Maceranız boyunca dünya çapında farklı eşyalar bulacaksınız. Bu öğeler büyük ölçüde farklılık gösterecektir. Mevcut silahınızdan daha güçlü olabilecek yeni bir silah bulabilirsiniz. Mevcut zırhınızdan daha iyi hasarı emen zırh parçaları bulabilirsiniz. Veya farklı silahlar ve zırh parçaları üretmek veya yükseltmek için kullanabileceğiniz parçalar bulabilirsiniz.

2- Assassin’s Creed Chronicles: Çin

Assassin’s Creed Chronicles: China, Çin’de geçen bir aksiyon macera platform oyunudur. Assassin’s Creed Chronicles üçlemesinin ilk oyunu ve kalan son Chinese Brotherhood Assassin Shao Jun’u kontrol ediyorsunuz.

Yıl 1526 ve Ming Hanedanlığı çöküyor. Shao Jun, yakın zamanda dünyaca ünlü Ezio Auditore tarafından eğitildi. Bir kan davasıyla Shao Jun, kardeşliğini yok edenlerden intikam almak için Çin’e geri döner. Shao Jun’un en yetkin olduğu şey gizliliktir. Hedefinizi bulup öldürebilmek için düşmanları kandırmak için her türlü yolu denemek isteyeceksiniz. Onları kandırmanın farklı yolları arasında kılık değiştirmek ve ıslık çalmak vardır.

Her şey başarısız olduğunda ve yakalandığında, Shao Jun savunmasız olmaktan uzaktır. Yakın dövüş Dövüş Sanatları deneyiminin yanı sıra ayakkabısında bir bıçak ve düşmanlara karşı hücumda kullanabileceği bir Kian Kılıcı var.

1- Deadlight -(Çıkmaz)

Geldik listemizin sonuna. Listemizin ilk sırasında birçok oyunsever tarafından oldukça beğenilen 2D platform oyunları arasındaki açık ara en iyi olan Deadlight bulunmaktadır. Deadlight, kıyamet sonrası Seattle’da geçen bir hayatta kalma aksiyon platform oyunudur. 

Deadlight, Randall Wayne adında bir adamı canlandırır. Randall, 1980’lerde meydana gelen bir olay Dünya’daki nüfusu yok ettikten sonra Seattle’da ailesini aramaya çalışmaktadır. Dünyada çok sayıda zombi var ve sadece sınırlı miktarda cephaneniz var. Hayatta kalmak istiyorsanız ateş etmeden önce düşünmek zorundasınızdır. Bazen hayatta kalmak için olay yerinden kaçmanız gerekir. Randall Wayne için bir yanlış hareket, büyük olasılıkla ölüm anlamına gelecektir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google