Dünyanın en pahalı oyunu: 660,000 dolara satıldı

0 20

Bilindiği üzere retro oyunlar, müzayedelerde yüksek fiyatlara alıcı bulabiliyor. Fakat bu oyun bir rekora imza atarak dünyanın en pahalı oyunu olmayı başardı.

Nintendo tarafından 1985’te piyasaya sürülen Super Mario Bros. yarattığı popülerlik sayesinde halk arasında kısaca Süper Mario olarak biliniyor. İlk çıktığı yıllarda (1986) NES için üretilmiş Super Mario Bros.‘un 25 dolara mal olan ve daha sonra alıcısı tarafından masa çekmecesinde unutulan hiç açılmamış bir kopyası, 660,000 dolara alıcı buldu. Aynı zamanda Dallas’ta düzenlenen müzayedede, video oyununun Cuma günü satıldığını söylendi.

Heritage Auctions’ın bildirdiğine göre; NES için üretilmiş 25 dolara mal olan Super Mario Bros. 660.000 dolara alıcı buldu ve dünyanın en pahalı oyunu olma unvanını kazandı. Bu kadar pahalı olmasının en büyük nedeni 1986 yılında üretilmiş olması; 35 yaşında olan kutunun mühürlü, yani hiç açılmamış olması ve oldukça temiz korunması. Bu etkenler fiyatının oldukça yüksek olmasına sebebiyet verdi.

Heritage’in Video Oyun uzmanı Valarie McLeckie: “Bu kopyanın ve benzerlerinin üretimi çok kısa sürdüğünden aynı üretim çalışması ile benzer durumda başka bir kopya bulmak, bir okyanusta tek damla su aramaya benzer” dedi.

Dünyanın en pahalı oyunu ve hikayesi

Super Mario Bros. oyunun kurgusal dünyasında yer alan ülkenin prensesi olan Prenses Peach’i kurtarılmasını konu alıyor

Oyun; Miyamato, Legend of Zelda ve Donkey Kong gibi serilerin de geliştiricisi olan ünlü Japon oyun geliştiricisi Shigeru Miyamato tarafından geliştirildi. İlk gerçek sağa ilerlemeli platform oyunu olan Super Mario Bros. kendisinden sonra gelen pek çok bilgisayar ve video oyunu için örnek teşkil etti ve aynı zamanda dünyanın en çok satılan oyun serisi olmayı da başardı.

Bakınız: Crash Bandicoot 4 Mario modu yayınlandı

660,000 dolarlık bu satış, rekor fiyatla satılan ilk Mario oyunu değil. 2019’da Super Mario Bros.’un bir başka bozulmamış kopyası 100,150 dolara satılmıştı. Geçen Kasım ayında açılmamış bir diğer Super Mario Bros. 3 ise 156,000 dolara satılarak rekor kırmıştı. Böylelikle 660,000 dolarlık bu satış ile birlikte önceki rekor ekarte edilmiş oldu.

Bakınız: Super Mario Bros. 3 rekor fiyata satıldı

Dünyanın en pahalı oyunu olan Super Mario Bros. oyununa ek olarak müzayedenin bir parçası olan ve satılan diğer oyunlar ise şu şekilde:

  • Mega Man (NES) – 144,000 dolar
  • Mike Tyson’s Punch-Out!! (NES) – 102,000 dolar
  • Pokemon Crystal (Gameboy Color) – 90,000 dolar
  • Pokemon Emerald (Gameboy Advance) – 55,200 dolar
  • John Madden Football Championship (Sega Genesis) – 50,400 dolar
  • Tetris (NES) – 36,000 dolar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google