Analistlere göre Dualsense Analogları 417 saat sonra bozulabilir

0 23


Playstation 5 konsolunun en büyük avantajlarından bir tanesi DualSense kontrolcüsü. Daha önce hazırladığımız videoda da bu kontrolcünün neden bu kadar fark yarattığının altını çizmiştik. Tabi bu kadar güzel olması problemlere sahip olmadığı anlamına da gelmiyor. Nitekim bazı kaynaklar ve kullanıcılar Dualsense analog yapısında drift dediğimiz hatanın meydana gelmeye başladığını rapor etmeye başladılar. Bu konuda açıklama yapan teknoloji analistleri de Dualsense Analoglarının 500 saat sonrasında bozulacak bir yapıda olduğunu belirtmiş.

Dualsense neden drift oluyor?

Haberin detayına geçmeden evvel biraz drift (analog sapması) adı verilen bu hatadan bahsedelim. Daha önce Nintendo Switch konsolu için de ortaya çıkan bu drift problemi, oynanışa büyük ölçüde etki eden bir problem. Kontrolcü üzerindeki analoglarda meydana gelen bu hata, dokunmasanız bile oyundaki karakterinizin kendi kendine hareket etmesine sebep oluyor. Yani analog drift olduğu için sanki siz dokunuyormuşsunuz gibi bir etki oluşturuyor. örneğin yukarı doru drift olursa karakteriniz ileri doğru gidebiliyor.

İşte Gameranx sitesinin haberine göre iFixit kanalı bu konuda detaylı bir rapor yayınlamış. Kanalın hazırladığı videoya baktığımızda DualSense‘i tamamen söktüklerini ve analog yapısının nasıl bir işleyişe sahip olduğunu gösterdiklerine şahit oluyoruz. Kontrolcüdeki analog sistemi tıpkı diğer konsollarda olduğu gibi ALPS tarafından üretilen analog yapısını kullanıyor. ALPS tarafından üretilen bu yapının düşük ömürlüğü olduğu belirtilmiş. iFixit’in açıklamalarına göre, Dualsense analog denetleyicisinin 417 saatlik bir kullanımın ardından drift problemini gösterme ihtimali oldukça büyük.

Tabi kimi oyuncuların bu konuda herhangi bir problem yaşamayacağını ama bu kadar saat sonrasında bu riskin her zaman olduğunun da altını çizmiş. Tabi bu durum oyuncunun günde ne kadar oynadığı, ne sıklıkla oynadığı ve analog yapıyı kullanma şeklinde göre de değişim gösterebilirmiş.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google